Minimal Yaşamda 2. yıl bitti

 


Her şeyi hızla tükettiğimiz bu çağda, aile, iş, çevre kaynaklı birçok etkide kalarak gerekli-gereksiz birikimler yapıyor, hayatımızı kalabalıklaştırıyor ve zaman zaman içinde boğuluyoruz.

Buna illa ki eşya, kıyafet, aksesuar olarak bakmamız yanlış olur. Sürecin başını bu saydıklarımız çekse de çevremizde sürdürmememiz gereken arkadaşlıklar, bizi yıpratan ilişkiler ve bırakamadığımız davranış biçimleri de bu sürecin bir parçasıdır. Bununla birlikte hayatımızın bir parçası haline gelen sosyal medya, e-posta, unutmamamız gereken onlarca şifre vs.. diye maddeleri çoğaltabiliriz.

Hayat her şeye rağmen yaşamaya değer olsa da, alışkanlıklar, bilinciz davranış biçimleri, hatalı tercihler gibi başlıklarla sıralayabileceğimiz yukarıda saydığımız tüm maddelerin içinde kaybolup gidiyoruz.

İşin aslında kendimiz için yaşamıyoruz gibi bir gerçek ortaya çıkıyor. Reklamlardan, ortamlardan, ne derler, ne düşünürler, böyle desinler, şöyle düşünsünler diyerek kendimiz olmak yerine başka bir profil haline geliyoruz.

Bunun en açık örneklerini sosyal medyada görmekteyiz. Şurada şu marka kıyafetimle filanca kahveyi içtim diye anlatabilmek için bir kahvenin başında yarım saat fotoğraf çekip buz gibi kahveyi içmeden kalkan çok insan gördüm. Anın tadını çıkartmak, sevdiklerimizle vakit geçirmek yerine herkes beni görsün, beğenilerim artsın gibi bir desinler peşine düşmüş bir yapıya dönüşüyoruz.

22.03.2019 tarihi öncesinde bunlardan yorulduğumu hissederek, kurtulmaya ve rahatlamaya karar verdim. Araştırmalarım sonucunda minimal yaşamın bu kararımı destekleyeceği ve bu yaşam biçiminin tam istediğim etkileri olduğunu fark ederek birçok şeyden vazgeçmeyi göze aldım.

Minimal yaşam süreci içinde kademeli olarak arınmaya çalıştım. Gereksiz tüm eşya, kıyafet, aksesuar ile birlikte fotoğrafçılık kaynaklı birçok sosyal medya hesabı, yönettiğim siteler, bunlara bağlı onlarca e-postadan kurtuldum. Sadece kişisel hesaplarımı bıraktım. Sürdürmek istemediğim arkadaşlıklarımı ve ilişkilerimi kademeli olarak, kalp kırmadan “Gözden ırak gönülden ırak” biçiminde gönül yıkmadan çözümlemeye çalıştım.

Geriye dönüp baktığımda ne gereksiz yük varmış omuzlarımda. Ne gereksiz şeyler biriktiriyormuşum diyebiliyorum. Tabii süreç içinde rahatladıkça düşünce biçimi değişiyor. Her şeyi kafaya takmayarak daha rahat hareket ediyor ve daha sağlıklı kararlar alabiliyorsunuz.

Özetle; Minimal yaşam içinde 3. yılıma giriyorum. Sizde bu kalabalık yaşam biçiminden, kontrol edebildiğinizi zannettiğiniz ama aslında sizin kontrolünüzde olmayan yaşam tarzınızdan gerecekten sıkıldıysanız minimal yaşam konusunu bir araştırınız. Türkçe kaynaklar eşya, kıyafet, aksesuar kaynaklı ve tatmin edici olmasa da, youtube’de yabancı kaynaklı birçok doğru içeriğe erişebilir, bu süreci destekleyen kitaplar ile konuyu sağlıklı biçimde araştırabilirsiniz.


Sevgiyle kalınız.


Takip etmek isterseniz; Instagram | Facebook | Twitter | Youtube

Yorumlar

Yorum Gönderme

Translate

Bu blogdaki popüler yayınlar

MARİE KONDO

EV TOPLAMA - BABAM

MİNİMALİST - KIYAFET