2020 ALIŞVERİŞ ALIŞKANLIĞI


Bu yazıyı ocak ayının başlarında yazmak isterdim. Ancak bu zamana kadar bazı fikirlerin daha net olarak belirginleşmesi ve kararların daha keskinleşmesi gerekiyordu.

Minimal yaşam konusunda oldukça mutluyum. Bu yazıda vurgulamak istediğim konu alışveriş alışkanlıkları hakkında olacak.

Harcama Notları

2006 yılında Flash Bellek ile başladığım, daha sonra Google E-Tablolar ile devam ettiğim tüm harcamalarımı kayıt altına alma alışkanlığımı beni tanıyanlar iyi bilirler. Aslında “ne gerek var” gibi görünse de, zaman içerisinde ne kadar boş, ne kadar gereksiz, ne kadar pahalı alışverişler yaptığımı buradan görebilmekteyim.

İhtiyaca göre geliştirdiğim ve geriye dönük olarak da güncellediğim bu Google E-Tablolar da özellikle 2017 - 2018 – 2019 yıllarını incelediğimde 2020 yol haritam netleşti ve daha belirginleşti.

En Kontrolsüz Harcamalar

Son üç yılda en belirgin ve kontrolsüz harcamaları tabiri caizse "gaza gelerek" yapmışım. İndirim, Fırsat, 11.11 gibi başlıklarla, veya arkadaş önerisi, reklam vs. detaylardan etkilenerek aşağıda ki site ve mobil uygulamalardan gerçekleşmiş. Neşteri önce buraya vurmalı diye düşündüm :)

2020 yılı için alışveriş kararı

E-Ticaret diye tanımlayabileceğimiz web site ve mobil uygulamalar (Başlıca aklıma gelen; Adobe, Amazon, Hepsiburada, N11, Gittigidiyor, Kitapkurdu, Kidega, d&r, İnkilapKitap, Çiçeksepeti, Yemeksepeti, Dominos, Burgerking, Mcdonalds, Netfilix, Spotify gibi ve gelmeyen birkaç site daha.. ) kesinlikle alışveriş yapılmayacak. Bu kuralda aşağıda ki üç başlık hariç tutulmuştur.
  • Domain güncellemesi (3 adet)
  • Google depolama alanı
  • Uçak bileti (Seyahat)
Otomatik ödemede ki Elektrik, Su, Doğalgaz, Ev interneti ve Mobil fatura dışında kredi kartı kullanmamaya maksimum özen gösterilecek.

2019 Son çeyreğinde gerçekleşen sağlık kontrollerim sonucu kortizol içerikli ilaç kullanmam gerektiği için, uzun bir süre tuzsuz ve şekersiz beslenmemin yanında dışarıdan hazır gıda, abur cubur ve kontrolsüz beslenmeme konusuna dikkat etmem gerekmekte olduğunu biliyor ve bu konuya maksimum özen gösteriyorum. Bu sayede dışarıdan yemek alışkanlığı çok zorda kalmadıkça tercih edilmeyecek.

Yazlık kıyafetlerimin çoğunu geçtiğimiz sonbahar da elden çıkarttığım için 1-2 yazlık kıyafet ve kış aylarında kullandığım ve artık yıpranan 1-2 kıyafeti daha elden çıkartıp yenisiyle değiştirebilirim. Bunun dışında gereksiz kıyafet alınmayacak.

Kişisel ve ev giderleri için belirlediğim aylık gider dışında, kontrolsüz giderler yukarıda bahsettiğim gibi kısıtlandığı zaman finansal olarak hatırı sayılır bir tasarruf etme şansım olacak :) 2020 yılının ilk 6 ayı için süreçler nasıl ilerleyecek, tasarruf hedeflerime ulaşabilecek miyim yaşayıp göreceğiz. Fırsat buldukça süreçleri yazmaya çalışacağım.

Şimdilerde kendimi daha minimal hissetmekte ve bu durumdan oldukça keyif almaktayım.

Sevgiyle kalınız.


Takip etmek isterseniz; Instagram | Facebook | Twitter | Youtube

Yorumlar

Translate

Bu blogdaki popüler yayınlar

MARİE KONDO

EV TOPLAMA - BABAM

MİNİMALİST - KIYAFET