MİNİMALİST OLMAK


Son günlerde Minimalist Yaşam Felsefesi ile ilgili araştırmalar yapmaktayım. Bu konuda araştırma yapmak istememin en başında gelen sebepleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Yaşam alanlarımın tıkış tıkış olması
  • Sürekli bir şeyler almaya zorlandığını hissetmek
  • Kendimden ve çevremden çok eşyaları önemseme​​m.

Tanıdığım birçok kişiden daha derli toplu olduğum söylenebilir. Eşyalarımı özenli ve itinalı kullanmaya gayret göstermekteyim. Ayrıca çılgınlar gibi alışveriş yapma alışkanlığım da yok. İyisini alıp uzun süre kullanmaya çalışırım. Bazı zamanlarda malesef istemsizce kontrolden çıkabiliyoruz.

Biriktirme konusunda en etkili iki sebep olarak, aile içi yetişme biçimi ve yaşadığımız toplumda yaygın bir davranış olduğunu söyleyebiliriz.

Çevremizde fazla bir eşya için, sıkça kullanılan “Belki lazım olur - Almaya kalksan bu ne kadar biliyor musun - X kişiye lazım olursa ona veririz” gibi sebeplerden evlerimizde ki tüm boş alanlar zamanla dolmaya başlıyor. Günler, haftalar, aylar ve yıllar geçtiğinde biriken eşyalar ne lazım oluyor, ne almaya kalkılıyor, ne de X kişilere veriliyor. Zaten bir süre sonra aranılan eşya da bulamaz oluyoruz.

Bir iki yılda bir mevsim geçişlerinde kilolar sebebiyle artık üzerimize olmayan, kullanmaktan sıkıldığımız veya artık görmek istemediğimiz kıyafetlerin kullanılabilir olanlarını ihtiyaç sahibi kişilere veriyoruz. Ama buna sadece gardolap temizliği veya bahar temizliği diyebiliriz.

Şimdilerde Minimalist Yaşam ile ilgili videolar izlemeye, blog yazıları okumaya, bunu hayatına uyarlamış kişilerin paylaştıkları tecrübelerinden istifade etmeye çalışmaktayım.

Sevgiyle kalınız.


Takip etmek isterseniz; Instagram | Facebook | Twitter | Youtube

Yorumlar

Translate

Bu blogdaki popüler yayınlar

MARİE KONDO

EV TOPLAMA - BABAM

MİNİMALİST - KIYAFET