MARİE KONDO


Minimalist Yaşam Felsefesi ile ilgili araştırmalarıma devam ediyorum. Hafta içi pek vakit bulamadığım için, sadece ayırdığım 20 kitabı dağıtma fırsatı buldum.

İnternette gezinirken denk geldiğim, Minimalist Yaşam Felsefesi ile ilgili sadeleşme sürecinde olan kişilere yardımcı olacak bu bilgiyi yazmak istedim.

Youtube’de bir video izlerken YouTuber’ın sadeleşmeye örnek gösterdiği “Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla” isimli kitaptan bahsetti. Kitabın yazarını biraz araştırdığımda Marie Kondo isimli çok şeker bir bayan olduğunu gördüm.

Kendisinin Netflix yıldızı olduğunu burada Tidying up with Marie Kondo (Marie Kondo ile toplamak) isminde bölümler hazırladığını belirtmek isterim. Bende ilk bölümünden başlayarak izlemeye başladım.

Kitabı da öncelikli olarak sadeleşme sürecinden sonra gerçekten ihtiyaç duyarsam e-kitap olarak edinmek isterim.

Ev toplama uzmanı ve Yazar: Marie Kondo | İnstagram
Kitabı: Hayatı sadeleştirmek için derle, topla, rahatla
Sadeleşme sürecini şu şekilde açıklıyor;
  • Kıyafetler 
  • Kitaplar 
  • Kağıtlar 
  • Komono (Mutfak banyo garaj ve karmaşık olan her şey) 
  • Duygusal Eşyalar
Her ne yaparsanız o konuyla ilgili her şeyi bir yere toplamanızı ve elemelere buradan başlamanız gerektiği söylemektedir. Yaptığım sıralama birebir olmasa da uygulama kısmında çok benzer biçimde hareket ettiğim için mutluyum.

Sevgiyle kalınız.


Takip etmek isterseniz; Instagram | Facebook | Twitter | Youtube

Yorumlar

  1. Hangi kategoriden olursa olsun kıyafetler konusunda önerilen toplama/katlama/düzenleme metodunu uyguladığımızda eşyaların o kusursuz düzene bir kere kavuştuktan sonra asla yeniden dağılmadığını fark ettik. Farkına vardığımız diğer şey bu dağılmamanın asıl sebebinin aslında o kadar kıyafet ve o kadar çok yığın içinde bu bir gömlek, iç çamaşırı veya çorap olabilir fark etmez; Çoğunlukla aynı şeyleri giymeye odaklanıyoruz. Yani o kadar çok çok fazlaya sahibiz ki daha fazlasına ihtiyacımız olmadığı gibi çok çok daha az ve herbiri sevdiğimiz parçalar da işimizi görecektiri gözümüze soka soka öğütlüyor. Bu yönüyle yöntem olarak başarılı ancak her dediğine de katılmıyorum elbette aklıma yatmayan çok noktası var.

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Translate

Bu blogdaki popüler yayınlar

EV TOPLAMA - BABAM

MİNİMALİST - KIYAFET