EV TOPLAMA - BABAM


Minimalist Yaşam Felsefesi ile ilgili, son günlerde odamda ve kişisel eşyalarım da birtakım düzenlemeler yapınca bende ki mutluluk kesinlikle arttı.

Geçenlerde internette gezinirken denk geldiğim yazar ve ev toplama uzamanı Marie Kondo'dan babama bahsetmiştim. Kitabını okumayacağını bildiğim için 😉 KonMari tekniği ile, ev toparlama ve kıyafet katlama konusunda Netflix'te program yaptığını ve kendisinin de bu programları izlemesini önermiştim.

Stoklama konusunda üst düzey bir kişi olan babamın, minimalist olmasını pekala bekleyemeyiz. Lakin yaşının ilerlemesi, stokladığı şeyleri unutması, aradığını bulamaması gibi konulardan yakındığını bilmekteyim.

Babam bir şeyleri atma konusuna kesinlikle sıcak bakmıyor. Bu durumda kendisine doğru açıdan "danışman" gibi hareket ederek yaklaşmaya karar verdim. Giydiği kıyafetlerin haricinde stokladıklarını doğru depolaması gerektiğini, ev gereçleri, teknik malzeme gibi eşyalarda birçok şeye sahip olduğunu fakat doğru depolama yapmadığı için aradığını bulamadığını, bunların bir düzene girmesinin kendisini de çok rahatlatacağını dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.

Hafta içinde Gardlop'taki kıyafetlerinin dışında stokladığı kıyafetleri elden geçirerek KonMari metodu ile katlama ve doğru depolama yapmaya başladı. İster istemez bunları yaparken 25-30 parça kıyafeti ayırarak belediyenin kıyafet kumbarasına atmış.

Bunun dışında bugün telefonda konuştuğumuzda, (kendiliğinden) mutfak gereçlerinde (Tencere-Tava) birtakım düzenleme ve eleme yaptığını belirtti.

Babamın bu konuda yaklaşımı beni oldukça mutlu ediyor. Minimalist mutluluğumu paylaşmam, kendisini doğru bir yaklaşımla yönlendirmem ve en önemlisi Mari Kondo'yu izlemesini sağlamam evimizin düzene girmesi konusunda oldukça etkili oldu.

Bakalım önümüzde ki günlerde babam neler yapacak.
Sevgiyle kalınız.Takip etmek isterseniz; Instagram | Facebook | Twitter | Youtube

Yorumlar

Translate

Bu blogdaki popüler yayınlar

MARİE KONDO

MİNİMALİST - KIYAFET